Sociálna poisťovňa odporúča 2.pilier len lepšie zarábajúcim

 

Aby mal druhý pilier pre sporiteľa zmysel, mal by sporiť podľa Sociálnej poisťovne (SP) aspoň 25 rokov a mať príjmy vyššie ako je priemerná mzda.

"Tí, čo sú bez príjmu alebo tí, čo majú nepravidelný príjem, tí, ktorí zarábajú do výšky priemernej mzdy (aktuálne je to 858 eur), si pravdepodobne v druhom pilieri nenašetria viac, ako keby mali dôchodok len z prvého piliera," uviedol hovorca SP Peter Višváder. Mali by preto podľa neho zvážiť odporúčanie vystúpiť z druhého piliera. Poisťovňa však priznáva, že tieto odporúčania platia pri zachovaní parametrov nastavených v prvom a druhom pilieri v súčasnosti.

Rizikovou skupinou sú podľa SP aj tí, ktorých príjem je 1 až 1,25-násobok priemernej mzdy (od 858 eur do 1 072,50 eura). "Šancu na vyšší dôchodok ako iba zo Sociálnej poisťovne majú sporitelia s príjmom nad 1,25-násobok priemernej mzdy (nad 1 072,50 eur)," tvrdí Višváder. Dôležitá je podľa poisťovne aj predpokladaná dĺžka sporenia v druhom pilieri, resp. vek sporiteľa. Pre ľudí nad 45 rokov veku platí podľa poisťovne odporúčanie vystúpiť z druhého piliera. "Rizikovou skupinou z hľadiska dĺžky sporenia sú ľudia od 41 do 45 rokov, najmä vo vzťahu k príjmom. Na vyšší dôchodok ako iba zo Sociálnej poisťovne majú šancu mladší ľudia do 40 rokov veku," upozorňuje hovorca poisťovne.

Ak sa sporiteľ rozhodne z druhého piliera vystúpiť, dôchodková správcovská spoločnosť jeho penzijné úspory prevedie do Sociálnej poisťovne a obdobie v druhom pilieri sa mu započíta do dôchodku tak, ako by v druhom pilieri nikdy nebol. Urobiť tak môže vyplnením tlačiva Oznámenie sporiteľa nebyť zúčastnený na starobnom dôchodkovom sporení, ktoré si môže stiahnuť z webovej stránky www.socpoist.sk, alebo ho získa pri návšteve pobočky Sociálnej poisťovne.

Vyberáme z poistovne.sk

Záplavy_Rudno_Allianz1

Prírodné živly spôsobujú čoraz viac škôd, pri niektorých medziročne stúpli aj o stovky percent

Prírodné živly spôsobili minulý rok najviac škôd za posledných 5 rokov. Medziročne stúpol počet škôd o 185 percent, pričom povodne a záplavy spôsobili nárast škodovosti o 433 percent. Na ochranu klientov pred podpoistením Allianz aktualizuje výšku poistnej sumy nehnuteľnosti podľa vývoja cien realít.
24.04.2024
Čítať viac o Prírodné živly spôsobujú čoraz viac škôd, pri niektorých medziročne stúpli aj o stovky percent
policia-redakcia

Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.

Slovenské cesty o výtlky nemajú núdzu. Aj keď ich každý rok opravia, objavia sa nové. Čo robiť, ak ste na jeden z nich s autom nabehli a odnieslo si to vozidlo? Preplatí vám škodu poisťovňa?
24.04.2024 | redakcia
Čítať viac o Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.
man-driving-in-car-interior

Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?

V rámci EÚ Slovensko aktuálne patrí k piatim krajinám, ktoré majú nadpriemerný počet úmrtí pri dopravných nehodách. Kým počet obetí v EÚ klesá, na Slovensku nelichotivo rastie.
22.04.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?

Vyberáme z banky.sk