Otvorenie 2. piliera nespôsobí paniku

Dôchodkové správcovské spoločnosti berú otvorenie 2. piliera ako fakt a nemyslia si, že je dôvod na paniku.


Sporitelia sa môžu počas otvorenia 2. piliera slobodne a zodpovedne rozhodnúť na základe objektívnych informácií, či v ňom ostanú, vystúpia, alebo pokiaľ v ňom ešte nie sú, môžu doň vstúpiť.
 
Zástupcovia Asociácie Dôchodkových Správcovských Spoločností tvrdia, že druhý pilier je v dobrej kondícii, je prehľadný, flexibilný a prináša sporiteľom zaujímavé zhodnotenie.
 
Otvorenie 2. piliera je preňho hrozbou, ale nie takou silnou ako rôzne výzvy na ďalšie zásahy do legislatívy, ktoré môžu 2. pilier narušiť a dokonca viesť k jeho zániku.
 
Každý dôchodkový systém potrebuje čas na to, aby mohol ukázať potenciál, ktorý sa v ňom skrýva a preto akékoľvek unáhlené zásahy do jeho podstaty alebo fungovania môžu tento systém zničiť.
 
Z doteraz dostupných údajov vyplýva, že výnosy v garantovaných fondoch sa pohybujú okolo 3% a v negarantovaných dokonca 14%.

Zadajte otázku do novej poradne o 2. dôchodkovom pilieri

 
Taktiež treba spomenúť, že 1. a 2. pilier sa dopĺňajú. Čiže pokiaľ sa hovorí o vyplácaní dôchodkov z 2. piliera, netreba zabudnúť na to, že sa sporiteľom zároveň vypláca aj časť dôchodku z 1. piliera.
 
Životné poisťovne, ktoré budú dôchodky vyplácať, berú na svoje plecia riziko vyplývajúce z doživotného vyplácania, preto musia vytvárať zdroje na pokrytie tohto rizika. To znamená, že pokiaľ sporiteľ bude žiť aj 100 rokov, životná poisťovňa musí mať zdroje na výplatu dôchodku.

Životná poisťovňa je komerčný subjekt na rozdiel od Sociálnej poisťovne, ktorá sa až tak trhovo správať nemusí. Sociálna poisťovňa môže valorizovať dôchodky zo štátnych rezerv či dotácií. Preto sa ťažko porovnáva životná poisťovňa so sociálnou poisťovňou, lebo pre obe platia rôzne pravidlá.

lista Neprehliadnite

Negatívne vplyvy častých zmien

 
Výšku dôchodku z 2. piliera negatívne ovplyvňujú aj časté zmeny v legislatíve, jednou z nich bol "presun" sporiteľov do garantovaných fondov, pokiaľ písomne neprejavili záujem o negarantovaný fond, ktorý im dáva potenciál vyššieho zhodnotenia nasporených peňazí. Výstupy z 2. piliera zas spôsobujú to, že DSSky musia vypredávať svoj majetok, aby sa dostali k hotovosti, bez ohľadu nato, či je to pre ne v tej chvíli výhodné alebo nevýhodne.
 
V tomto období sa stretávame s vyhláseniami, že ľudia s nízkym príjmom nemajú čo robiť v 2. pilieri, lebo si nenasporia dostatočne vysokú sumu. Ľudia s celoživotným nízkym príjmom nedostanú ani od štátu vysoký dôchodok.

Neporovnávajme hrušky s jablkami

 
Pri porovnávaní výšky dôchodku z 1. a 2. piliera sa porovnávajú hrušky s jablkami. V prvom rade je zatiaľ veľký rozdiel v dĺžke sporenia v oboch pilieroch. Kým dôchodok zo Sociálnej poisťovne sa vypočítava z odvodov za desiatky rokov, dôchodky z 2. piliera sú zatiaľ výsledkom 10 rokov sporenia, a preto sú nižšie. Navyše do Sociálnej poisťovne odvádzame až 14% zo mzdy a do DSSky iba 4%.  

Vyberáme z Poistovne.sk

burst-reading-in-hospital

eRecept už funguje 10 rokov. Poznáte všetky jeho výhody?

Potrebujete lieky? Nemusíte chodiť do ambulancie, stačí zavolať.
19.04.2024 | redakcia
Čítať viac o eRecept už funguje 10 rokov. Poznáte všetky jeho výhody?
freelancer-typing-on-keyboard

Aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom?

Pri niektorých finančných produktoch je možné určiť oprávnenú osobu. Pozrite si, prečo sa ju oplatí určiť a aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom.
17.04.2024 | redakcia
Čítať viac o Aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom?
dentist-doing-checkup

Návšteva zubára sa predraží, ku koncu apríla sa ruší zubný benefit

Návšteva zubára sa niektorým Slovákom predraží. Ministerstvo zdravotníctva SR totiž po konzultácii s rezortom financií navrhlo revíziu v benefitoch zdravotných poisťovní. Dotkne sa pritom práve poskytovania zubného benefitu zdravotnými poisťovňami.
15.04.2024
Čítať viac o Návšteva zubára sa predraží, ku koncu apríla sa ruší zubný benefit

Vyberáme z banky.sk